Yeşil Türbe Neden Mavidir?

Yeşil Türbe, Çelebi Sultan Mehmed tarafından 1421 yılında, Yeşil Cami’nin güneyine inşa ettirilmiştir. Sultanın ölümünden 40 gün önce inşası bitmiştir. Dışı tamamen çini kaplı olması açısından bir örneği daha yoktur ve bir anlamda fetret devrinin ardından Osmanlının şahlanışının anıtsal bir simgesidir. Çelebi Sultan Mehmed Edirne’de vefat ettikten sonra Bursa’ya getirilerek türbesine defnedilmiştir.

Adı yeşil olmasına karşın türbenin dışı ve içi mavi çinilerle kaplı olduğundan, görünüşü mavidir. Çoğunluk bu rengin turkuaz rengi olduğunu ve bu sebeple de Yeşil Türbe diye adlandırıldığını iddia eder. Yanındaki caminin ve semtin adı da Yeşil’dir. Gerçekte “yeşil” isminin nereden geldiğini öğrenmek ister misiniz?

YEŞİL; öz Türkçedir, YAŞIL’dan değişeme uğrayıp Yeşil olmuştur. YAŞIL taze bitki rengi anlamına gelir. YAŞ eki bitkinin ilk evresindeki dönemdir yani YAŞ ıslak nemli anlamında kullanılır. MAVİ; Arapça “ma” su anlamına gelmektedir. Mavi sözcüğü Arapça “su gibi” anlamına gelen Ma’i sözcüğünden Türkçe’ye geçmiştir. TURKUAZ; Türkçe gibi dursa da dilimize Fransızcadan girmiştir. Açık mavi Türk taşlarına verdikleri isimdir.

Yeşil Türbenin gerçek rengi mavidir

Öz Türkçe Boya (Renk) Adları Şöyledir:
Kızıl: Kırmızı
Ak: Beyaz
Kara: Siyah
Kök: Mavi
Sarı: Sarı
Yeşil: Yeşil
Konur: Kahverengi
Boz: Gri
Kumral: Açık Kahverengi
Ala: Kızıla Çalan Parlak Kahverengi
Yağız: Açık Siyah, Esmer
Al: Pembe
Kızıl Kök: Mor
Açık Kızıl Kök: Eflatun
Toksarı: Turuncu
Kara Kök: Lacivert
Doru: Kızıl Kahverengi
Çakır: Açık Mavi, Turkuaz
Alaca: Rengarenk

Gelelim yeşil adının nereden geldiğine. Türbe ilk yapıldığında kubbe kısmında yeşil camlardan oluşuyormuş. Gün ışığı vurduğunda türbenin içi yemyeşil bir hale gelmekteymiş. Bundan mütevellit halk arasında türbe ve de zamanla bulunduğu semt de yeşil adıyla anılır olmuş.

1855 depremi öncesi temsili rengi

Fakat 1855 senesinde Bursa’da ve çevre illerde büyük yıkıma sebep olan depremde yeşil camdan yapılan kubbe parçalanınca bir daha cam kubbe yapılmamış ve yerine kurşun bir kubbe yapılmış. Yine orijinalleri daha yeşil olan dış ve iç cephedeki birçok çini bu depremde büyük hasar görünce, türbe restore edilmiş. Fakat restorasyon sırasında çinilerin asıl renklerini tutturmak mümkün olmamış. Böylelikle Bursa’nın Yeşil semtinde, mavi bir Yeşil Türbemiz olmuş.

Share Button
This entry was posted in Belgesel Fotoğraf, Fotoğraf Hikayesi, Fotoğraflar and tagged , , , , , , , , .