Yedigöller’e Ne Zaman Gidilmeli

Biri bana “Yedigöller’e ne gitmek gerekir” diye sorsa, elbette cevabım; “her zaman” şeklinde olacaktır. Elbette ki, dört mevsim apayrı güzel Yedigöller. Fakat sorudan kasıt, “en iyi sonbahar fotoğraflarını çekmek” için uygun zaman olduğu için cevabım daha kesin olacaktır.

Akılda kolay kalması için 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü arasında gitmek, sonbahar renklerinin en güzel görüleceği zamanlardır.

Bu iki tarih arasına iki hafta sonu denk gelir. Bunlardan ilkinde yaprakların istenilen kızıllığa ulaşmamış olma riski vardır. İkincisinde ise, yaprakların aşırı dökülmesi görülebilir. Bu iki haftayı birer hafta daha genişletirsek, öncesinde sapsarı yapraklar, sonrasında ise yolları örtmüş kızıl yapraklar görülebilir.

Bazı yıllarda mevsimsel dalgalanmaları göz ardı etmemek gereklidir. Sıcak giden havalar yaprakların daha geç kararmasına neden olabileceği gibi, aşırı rüzgarlı, yağmurlu ve soğuk havalar da yaprakların ani dökülmesine neden olabilir. Siz yine de hangi mevsim olursa olsun, Yedigöller’i mutlaka görün.

Share Button
This entry was posted in Belgesel Fotoğraf, Fotoğraf Hikayesi, Fotoğraf Üzerine, Fotoğraflar and tagged , , , , , , , .