YEDİGÖLLER

yedigöller_dergi_k

Üniversite yıllarımda en güzel geceler, dostum Özgür Yazıcı’nın eline cümbüşünü alıp, hüzzam makamına girdiği anlardı. Öyle hemen hüzzamdan başlamazdı asla. Önce biraz nihavent, hicaz, biraz rast ve saba, en sonunda da segah makamından çalardı. Segah şarkılara gelince artık sıranın yavaş, yavaş hüzzama geldiğini anlardım. Tıpkı mevsimlerin sonu gibi en sona bırakılan hüzzam şarkılar da sonbahardan bahsederdi çoğunlukla.

Yedigöller_ (3)

“Böyle mi esecekti, son gününde bu rüzgar

 Bütün kuşlar vefasız, mevsim artık sonbahar…” ya da,

“Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık

 Maziye bir bakıver neler neler bıraktık…”

DÖRT MEVSİM AYRI BİR CENNET

Dört mevsim ayrı bir cennet olan Yedigöller de, tıpkı musikimizin makamları gibi farklı tınılar, farklı şarkılar söyleyen saklı bir cennet. Ama bence en güzel makamı hüzzam. Sonbaharı tüm renkleriyle yaşamak için mutlaka görülmesi gereken bir tabiat harikası.

Yedigöller_ (4)

Yaşadığımız şehirlerde çoğu zaman sonbaharın geldiğini fark etmeyiz. Yazdan çıkarız, havalar serinler, bir de bakmışız kış gelmiş. O ilkokulda resmini yaptığımız sonbahar ağaçlarını görmeden geçip gider zaman. En azından benim için her sonbahar böyledir. O yeşilden kızıla, sarının, turuncunun ve kahverenginin tüm tonlarını görmek çok az kişiye kısmet olur. Yedigöller’de işte bu güzellikleri tüm hakkıyla görmek mümkün. Bunun nedeni ise buranın bitki örtüsü. Çünkü çoğunluğunu kayın ağaçlarının oluşturduğu bu ormanlar, sonbaharda bize bu muhteşem manzarayı hazırlıyorlar.

Yedigöller_ (2)

NE ZAMAN GİTMELİ?

Kayın ağaçlarının yapraklarının sararması ve dökülmesi, o yılki şartlara göre değişse de, genellikle Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının ilk haftası arasında gerçekleşiyor. Bu tarihten önce ağaçlarda yeterince sararma olmadığı, bu tarihten sonra da, yaprakların çoğu döküldüğü için, muhteşem sonbahar manzarasını kaçırmanız mümkün. 2014 yılında 63 bin ziyaretçinin geldiği Yedigöller’e, 2015 yılında bu sayının 100 bini bulacağı tahmin ediliyor. Eğer bir tur ile gidecekseniz, dolayısıyla çoğu zaman bir Yedigöller turu bulmanız mümkün. Ama bu tarihler özellikle fotoğraf çekmek isteyenler için ayrı bir önem taşıyor. Sonbahar fotoğrafı deyince, ülkemizde ilk akla gelen yerlerin başında yer alıyor Yedigöller. İster amatör olsun, ister profesyonel olsun, bu tarihlerde birçok fotoğrafçıyı görebilirsiniz Yedigöller’de.

Yedigöller_ (7)

AMAN DİKKAT!

Yedigöller’e giden her ziyaretçi, buraya gittiğinde yedi tane göl göreceğinini düşünür. Ama döndüklerinde çoğunluğu iki yada üç göl görmüştür. Çünkü çoğu geziler, Büyükgöl ve çevresinde sınırlı kalır. Tüm gölleri görmeden dönmek istemiyorsanız, rahat bir yürüyüş ayakkabısı giyip, biraz yürümeyi göze almalısınız. Benim tavsiyem öncelikle doğru bir yürüyüş rotası planlamanız olacaktır. Bunun en güzel yolu, gitmeden önce Yedigöller haritasına bir göz gezdirmek olacaktır. Google görsellerden bunu yapabilirsiniz. Aksi halde buradaki yön tabelaları sizi yanıltacaktır. Yedigöller’in isimleri şöyledir; Büyükgöl, Deringöl, İncegöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Seringöl ve Kurugöl. Bunlardan Kurugöl’ü yaz aylarında görmek mümkün değildir. Ancak bağlantılı olduğu Nazlıgöl’ün suları yükseldiğinde, bir dere aracılığıyla bu göle su dolmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman sadece bir çukur görünümündedir.

Yedigöller_ (5)

DİLEK ÇEŞMESİ

Elbette bu kadar derenin olduğu yerde birçok şelale de vardır. Ama Deringöl’ün yanından doğru, tabelaları takip ederseniz, patika yol sizi önce Şelale’ye, sonra da Dilek Çeşmesi’ne götürecektir. Dilek çeşmesi yedi tane çeşmeden oluşuyor. Dilek dilemek için gelen ziyaretçiler yedi ayrı çeşmeden su içerek yedi tane dilek diliyor. Dilek çeşmesinden dört mevsim su akıyor ve bu güne kadar suyunun kesildiği görülmemiş. Epeyce bir yokuş tırmanmayı göze alıyorsanız, bu yol sizi tepedeki Nazlıgöl’e kadar ulaştıracaktır.

Yedigöller (21)

KONAKLAMA DA MÜNKÜN

Çoğunlukla günübirlik ziyaretçilerin olduğu Yedigöller’de konaklamak da mümkün. Birinci ve en keyifli seçenek Yedigöllerin hemen yanıbaşında çadırla konaklama. Kamp ekipmanınız ve biraz da tecrübeniz varsa mutlaka bu seçenek değerlendirilmeli. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait misafirhane ve bungalowlarda konaklama imkanı da bulunmaktadır.

Yedigöller_ (6)

MASALSI BİR ORMAN

Yedigöller masalsı bir orman içinde yer alıyor. Hani o masallardan öğrendiğimiz iyilik perileri varya, işte o perilerin bir zamanlar burada yaşadıklarına inanılır. Bu iyilik perileri burada mutlu mesut yaşar, çaresizlere çare, dertlilere derman olur, tül kanatlarında mutluluk taşır ve bunları insanlara dağıtırlarmış. Bir gün  Bolu Beyi’nin oğlu buralarda av yaparken, bir beyaz güvercinin peşine düşmüş. Güvercin daldan dala, kona göçe Yedigöller’in bulunduğu yere gelmiş, oğlan da ardından… Tam yayını gerip, okunu salacağı zaman güvercin, dünya güzeli bir kız oluvermiş. Oğlanın aklı başından gitmiş, dizlerinin bağı çözülmüş, yayını geren parmakları gevşeyivermiş. Ok da hedefine ulaşmış. Peri kızı kalbinden vurulmuş, bir ah sesi, bir kara bulut, bir gök gürültüsü, yer kaynamış, gök ağlamış. Az sonra çağlayan dereler, kaynayan dağlar, bu olaydan sonra buradan çekilip gitmişler. Akan sular, kaynayan pınarlar peri kızının kanı canıymış, su sesleri de onun iniltileri. Ağlayan perilerin göz yaşları orda burada öbek öbek; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl, Sazlıgöl diye kalmış.

Yedigöller_ (10)

Henüz Yedigöller’i görmediyseniz ya da gidip de yedi gölün tamamını görmediyseniz mutlaka gidin ve görün derim. İyi bir çocuk olursanız, belki şirinleri bile görebilirsiniz

Yedigöller_ (9)

Share Button
This entry was posted in Fotoğraflar, Gezi Yazılar and tagged , , , .

One Comment

  1. Alaaddin Kara 03 Şubat 2016 at 20:37 #

    Fotoğrafların ile birlikte gözlemlerini ve duygularını yazıyla yaşama çentiklemeni oldukça önemli buluyorum. Fotoğrafın artık bir yaşam kültürü olduğunu biliyorum. Bunun yanı sıra yazıya da el atman harika sevgili Hasan hocam. Seninle daha da bir güçlüyüz. Sakın ola yazmayı bırakma. Yazıların da fotoğrafların gibi çok özel.