Umut

“İyi at, iyi araba para işi kardaş. Paran olunca her bir iş iyi olur. Paran olunca kebap yen, paran olunca tatlı yen, şarap içen, iyi yataklarda yatarsın. Parası olunca adam kuvvetli olur. Parası olunca insanın evi, avradı olur. Evinde tenceresi kaynar, çocukları olur. Paran olmadı mı da dünyada senden kötüsü senden pisi yoktur. Her yerden kovarlar seni.
Fakirin yüzü soğuktur, niye soğuktur Cabbar kardaş? Parası yoktur da ondan. Mesela kış gününde, en soğuk vaktinde cebinde paran olsa üşümezsin, hamamdaymış gibi terlersin. Amma ve lakin paran olmadı mı yaz gününde üşürsün. Neden? Çünkü para adamı sıcak tutar, sıcak…”

1970 yılı Umut filmindeki Adana Tren Garı ile 2018 yılındaki görüntünün kolaj çalışması

Yıllar önce seyrettiğim Umut filminde aklımda kalan Adana Garı önünde faytonuyla bekleyen Yılmaz Güney’i yad etmek için, bu yaz ilk kez gittiğim Adana’da buranın fotoğrafını çektim. Sonra da filmdeki sahnenin görüntüsüyle birleştirip sizlerin beğenisine sundum. Umarım beğenirsiniz. Ben “UMUT”luyum.

Yılmaz Güney

At arabaları Gar’ın önünde müşteri bekliyor.

Adana Tren Garı 2018

Kolaj

Ve netice…

Share Button
This entry was posted in Belgesel Fotoğraf, Fotoğraf Dersleri, Fotoğraf Hikayesi, Fotoğraf Sunumu, Fotoğraf Üzerine, Fotoğraflar, Gezi Yazılar and tagged , , .