Saatler Olsun Mu, Sıhhatler Olsun Mu?

Şimdi sıkı durun, birazdan doğrusunu söylüyorum…

Siz siz olun, doğrusu saatler olsun değil, sıhhatler olsun, diyenlere kulak asmayın. Banyo yaptıktan sonra ya da tıraş olduktan sonra duyduğunuz ‘saatler olsun’ ifadesi doğrudur.

Saat kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir; ” sā’a ͭ ” ( ساعة ). Saat kelimesinin sözlük anlamı: 1. en, genişlik, bolluk. 2. günün 24’te biri olan süre, demektir. Kelimenin birinci anlamı bazı deyimlerde korunmuştur. İşte bu deyimlerden biri ‘saatler olsun‘dur. Bir diğeri de cinler, periler için kullanılan ‘iyi saatte olsunlar‘ deyimidir. Genişlik, bolluk, ferahlık içinde olsunlar da, bizi rahatsız etmesinler, anlamında kullanılır. Tıpkı ‘iyi saatte olsunlar‘ deyiminde olduğu gibi, ‘saatler olsun‘ sözü de, genişlik, bolluk, ferahlık olsun anlamında kullanılmaktadır.

Ama toplumda bu sözün yanlış kullanıldığı fikri oldukça yaygındır. İnternette bu konuda yapılan sorgulamaların bir çoğu, doğrusunun ‘saatler olsun‘ değil, ‘sıhhatler olsun‘ olduğunu yazmaktadır. Benim berberim de dahil, birçok berber artık müşterilerine ‘sıhhatler olsun’ demekte, birine ‘saatler olsun’ dediğimizde, çoğu zaman çevrede bulunan birileri tarafından, “doğrusu sıhhatler olsun” diye düzeltilmekteyiz.


KIZLAR SORUYOR SİTESİNDE BİR SORU

Soru: Arkadaşlar erkek arkadaşımla konuşuyorduk. Banyodan çıkmış, bende ‘saatler olsun‘ dedim. O da başka birine ‘saatler olsun’ deme tamam mı dedi. Neden, dedim? Çünkü o ‘sıhhatler olsun’dur, bilmiyor demesinler, dedi. Alındım açıkçası. Ben de önceden öyle biliyordum, falan dedi. Sizce abartmış mıyım, yoksa alınmakta haklı mıyım?

Cevap: Ne güzel işte, doğrusunu öğretmiş. Daha fazla ‘saatler olsun‘ demeni önlediği için mutlu olup, teşekkür etmelisin sevgiline.

Share Button
This entry was posted in Fotoğraf Hikayesi, Fotoğraf Üzerine, Fotoğraflar and tagged , , , , , , , , .