Polarpanorama Nasıl Yapılır

Son günlerde @drhasankoca instagram hesabımdan bazı polarpanoromik fotoğraflar paylaşınca, birçok arkadaşım bunu nasıl yaptığımı sordu. Elbette bilen arkadaşlar da yok değil. Ben burada bilmeyen ve merak eden arkadaşlar için bu fotoğrafları nasıl hazırladığımı kısaca anlatacağım.

polarpanorana_nasil_yapilir

Polarpanoramayı kolay ve hazır filtreler ile de çok basit olarak yapmak mümkün elbette. Bunun için birçok mobil ve web uygulamaları mevcut. Zaman zaman ben de bu uygulamaları kullanıyorum.  Ama bu uygulamalar ile hazırlanan fotoğrafların görüntü kaliteleri hem çok düşük, hem de büyütülünce belirgin bozulmalar yaşanmakta. Bu da bu fotoğrafların profesyonel amaçla kullanılmalarını engelliyor. Bu tür basit filtre uygulamaları ile yapılan polarpanoramik görüntüler sadece sosyal paylaşım siteleri için küçük boyutlu bir görüntünün ötesine geçemiyor ve baskı, sergileme ve sunum gibi paylaşımlarda kullanılamıyor. Bu nedenle işi daha karmaşık ve zahmetli klasik bir yöntemle yapmak, bize çok büyük çıktılar almayı sağlayacak kadar net ve kaliteli sonuçlar sağlayacaktır.

Doğru ve iyi bir polarpanoramik görüntü oluşturmanın birinci adımı, 360° bir panoramik görüntü oluşturabilmek için fotoğraflar çekmek. Her bir fotoğrafı çektikten sonra, bir sonraki fotoğrafı çekerken, bir önceki kadrajdaki görüntünün en az %20’lik kısmını yeni fotoğrafa dahil etmek gerekiyor. Önemli bir ayrıntı da şu; fotoğraflar arasında ışığın etkisi ve şiddetinden dolayı farklı diyafram ve enstantane ayarları oluşacağından, daha sonra panoramik fotoğraf oluştururken yaşanacak vinyet sorunu.  Bu nedenle fotoğrafları çekerken otomatik ayarda çekmek yerine, ortalama bir yerden ışık ölçümü alarak, manuel ayar kullanmak ve tüm fotoğrafları aynı ayarda çekmek daha doğru bir sonuç verecektir.

fotograflar

İkinci aşama çekilen fotoğraflardan 360° bir panoramik görüntü oluşturulması. Bunun için elbette birçok farklı program kullanabilirsiniz. Ben Photoshop’un Otomatikleştir / Photomerge uygulamasını kullanıyorum. Buraya Photoshop programında ‘Dosya’ üst menüsünden ulaşabilirsiniz.

panorama

Üçüncü ve son aşama ise, oluşturduğumuz panoramik görüntüden polarpanoramik bir görüntü oluşturmak. Öncelikle yine fotoğrafımızı Photoshop ile açıyoruz. Sonra ‘Görüntü’ üst menüsünden ‘Görüntü Döndürme’ seçeneğindeki ‘Tuvali Dikey Çevir’ yapıp, fotoğrafımızı döndürüyoruz.

Sonra tekrar ‘Görüntü’ üst menüsünden ‘Görüntü Boyutu’na tıklayıp, açılan pencerede sadece  ‘Görüntüyü Yeniden Örnekle’ kutucuğu işaretli, diğerleri boş kalacak şekilde işaretliyoruz. Sonra da fotoğrafın ‘Piksel Boyutları’ kısmında yer alan ‘Yükseklik’ değerini, ‘Genişlik’ değeri kısmına yazıyoruz. Böylelikle genişliği ve yüksekliği eşit kare bir fotoğraf oluşturmuş olacağız. Burada amaç, en ve boy oranını aynı yapmak. Yükseklik değerini değiştirip arttırarak, daha büyük bir fotoğraf boyutu da elde edebilirsiniz. Tek kural hem yükseklik, hem de genişlik piksel değerlerini aynı girmeniz. Tamamı tıklayarak sıkıştırılmış kare bir fotoğraf oluşturuyoruz.

Son aşama olarak, bu kez ‘Filtre’ üst menüsünden ‘Deforme Et’ ve ‘Polar Koordinatlar’ uygulamasını seçip, tamama tıklıyoruz. Böylelikle polarpanoramik fotoğrafımızı oluşturmuş olduk. Geriye fotoğrafı kaydetmeniz kalıyor.

polaropanorama

Share Button
This entry was posted in Fotoğraf Dersleri, Fotoğraf Üzerine, Fotoğraflar and tagged , , .