Havada Oturan Adamın Sırrı

Elinde bir bastonla havada oturan adam gösterisi son dönemlerde Avrupa’nın büyük kentlerinde adeta patlama yaptı.

 

1830'dan bu yana büyüsünden bir şey kaybetmeyen illüzyon gösterisini görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Hint fakiri kılığında gösteriyi yapanlar ise halktan bol bol bahşiş toplamayı başarıyor.

1830’dan bu yana büyüsünden bir şey kaybetmeyen illüzyon gösterisini görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Hint fakiri kılığında gösteriyi yapanlar ise halktan bol bol bahşiş toplamayı başarıyor.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa’nın büyük kentlerinde sık sık karşımıza çıkan “havada oturan adam” gösterisi, ilk kez sahneye çıktığı 1830 yılında olduğu gibi görenleri hala şaşırtmayı başarıyor. Elinde bir baston tutan adamın saatlerce havada oturduğunu görenler “Bunu nasıl yapıyor” diye birbirlerine soru yöneltiyorlar. Son dönemde Avusturya, İsviçre ve özellikle de Almanya ‘da bu gösteriyi sunanlarda adeta patlama yaşandı. Milano’da gördüğüm ve fotoğraflarını çektiğim bu illüzyon beni de adeta büyüledi.

havada oturan adamlarBAĞDAŞ KURARAK OTURUYOR

Hint fakiri gibi giyinen iki kişi, gösteri öncesi hazırlık yaparak bir bezin içine giriyorlar. Üçüncü bir kişi bunu yaparken dışarıdan kendilerine yardımcı oluyor. Kimse bezin içinde ne yapıldığını görmüyor. Daha sonra bez aşağıya indiriliyor ve bir adamın, diğerinin üzerinde bağdaş kurarak oturduğu görülüyor. Manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyenler, dakikalarca karşılarında dikilerek yaşananları izliyorlar. İki gösterici, saatlerce bu vaziyette dururken yoldan geçenler kendilerine bol bol bahşiş vermeyi de ihmal etmiyorlar.

HİNDİSTAN’DA BAŞLADI

Havaya yükselerek veya bir cisme dokunup havada kalma gösterisinden tarihte ilk kez 1830 yılında bahsediliyor. Hindistan’ın Madras olarak bilinen Chennai kentinde “Shesal ” adlı bir kişinin, yerden 1,2 metre yüksekte oturduğu ve görenleri hayretler içinde bıraktığı ifade ediliyor. Bunu yaparken kişinin, yere teması olan bir cisme dokunduğu belirtiliyor.

NASIL YAPILIYOR?

Bu gösterinin nasıl yapıldığı geçtiğimiz yıllarda bir çok kez gözler önüne serildi. İllüzyonun sırrını açıklayan videoları internetteki video sitelerinde bulmak mümkün. Kişinin havada kalmasını sağlayan aslında çelikten bir konstrüksiyon. Alttaki kişi örtüyle gizlenen çelik bir kalıbın üzerinde oturuyor. Adamın çamaşırlarının ve kolunun içinden geçen çelik bağlantı, baston süsü verilmiş çelik sütuna bağlanıyor. Gösteriyi yapan kişilerin özellikle bol kıyafetler giymesinin nedeni de bu. Aynı şekilde üstteki kişinin kolundan geçen bağlantı, üzerinde oturduğu çelik kalıbı havada tutuyor. Yani üstteki kişi aslında sandalye benzeri bir düzeneğin üzerinde duruyor.

 

Share Button
This entry was posted in Street Phography and tagged , , .