Fotoğrafça I

Ah bu fotoğraf!

En son ne zaman fotoğraf çektiniz? Bir dakika önce, bir saat önce, bir gün önce, bir hafta önce veya bir ay önce… Sanıyorum hiç birinizin cevabı bir aydan daha uzun değildir. Peki, neyle çektiniz? Cep telefonu, fotoğraf makinesi, tablet, saat, kalem, masa, sandalye..! O kadar çok seçenek var ki, seçenekleri saymakla bitmez. Emekli bir subay olan Joseph Nicephore Niepce’nin bir yaz günü çektiği ilk fotoğraftan bu güne tam 190 yıl geçmiş. Bu süre zarfında ne kadar fotoğrafın çekildiğini tahmin etmek zor.

Çekilen İlk Fotoğraf – 1826 – Joseph Nicephore Niepce
1826’da Le Gras’ta (Fransa) Joseph Nicéphore Niépce tarafından ilk fotoğraf çekilmişti. Adı ‘Pencereden Manzara’. Gördüğüüz fotoğraf dünyanın çekilen ilk fotoğrafı. İlk bilinen fotoğraf (1826); fotoğrafı Fransız Joseph Nicephore Niepce odasından çekmiş olup, doğa fotoğrafı özelliği taşımaktadır. Fotoğrafın, fotoğrafçılığın öncülerinden Nicéphore Niépce tarafından Fransa’nın Saint-Loup-de-Varennesat bölgesinde Le Gras’taki evinin penceresinden çekildiği bildirildi. Fotoğraf, ilkel yöntemlerle ancak 8 saatte oluşturulabilmiş.

Günümüzde sadece instagramda paylaşılan fotoğraf sayısının 40 milyardan fazla olduğu tahmin ediliyor. 2016 yılında günlük paylaşılan fotoğraf sayısı yaklaşık 70 milyon iken, 2017 yılında bu sayının ortalama 96 milyon olduğu tahmin ediliyor. İşte en çok da bu yüzden, yani fotoğraf iyice hayatımızın bir parçası olmuşken, ben de sizlerle, dilim döndüğünce fotoğraf üzerine konuşacağım. Aramızda çok iyi fotoğrafçı meslektaşlarımızın olduğunu biliyorum. Bunların bir kısmını ben de tanıyorum. Bazı arkadaşlarımızın da daha amatörce de olsa, fotoğraf tutkunu olduğunu tahmin ediyorum. Ama hepimizin fotoğrafı sevdiğine de yürekten inanıyorum. Bundan böyle her ay Fotoğrafça köşemizde sizlerle fotoğraf üzerine söyleşeceğiz.

Kimin nesi, neyin nesi?

İçinizde beni tanıyanlar olsa da bunların çok çok az olduğunu bildiğimden, kendimden kısaca sizlere bahsetmek istiyorum. 1970 Sakarya doğumluyum. İlk, orta ve lise yıllarım Bursa’da geçti. Üniversite yıllarım ise Eskişehir’de. 17 yıldan beri Zonguldak’ta çalışmaktayım. Şu an Zonguldak merkezde Acılık Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimi olarak görev yapıyorum. Zonguldak Fotoğraf Derneği üyesiyim ve bol bol fotoğraf çekiyorum.

Aynadaki Kuşlar – 2012 – Hasan Koca
2012 yılında Zonguldak Fotoğraf Derneği’nde Temel Fotoğraf Semineri alırken, pratik çekim gezisi sırasında Zonguldak’ın eski limanında çektiğim martılar. Ankara’da Hamamönü’nde açılan karma fotoğraf sergisinde sergilendiğinde, ilk sergilenen fotoğrafım ünvanını da kazanmış oldu.

Fotoğraf serüvenim küçük yaşlarda babamın fotoğraf makineleriyle başladı. Ama gerçek anlamda fotoğraf çekmeye 2012 yılında Zonguldak Fotoğraf Derneği ile yolumun buluşmasından sonra başladım. Aynı yıl Ankara’da ilk karma sergiye katıldım, Sokak Fotoğrafçılığı atölyesine katıldım. 2012 yılının sonunda Miami Street Photography Festivalinde fotoğrafım kabul edildi ve ana sergide sergilendi. Sonra ödüller, sergiler, atölyeler, projeler devam etti. Uzun zamandır fotoğraf ve edebiyat birlikte devam etti, bu gidişle de devam edecek.

Gülen Emekli – 2012 – Hasan Koca
2012 yılında birincisi gerçekleştirilen Uluslararası Miami Sokak Fotoğrafçılığı Festivalinde 38 ülkeden 40 fotoğraf arasına seçilen ve ana sergide sergilenen fotoğrafım. O yıl yerel basın haberi “Zonguldaklı emekli Amerika’da” başlığıyla vermişti. Fotoğraf daha sonra Miami Tarih Müzesine kabul edildi ve 2015 yılında altı ay süreyle bu müzede sergilendi.
Share Button
This entry was posted in Fotoğraf Dersleri, Fotoğraf Hikayesi, Fotoğraf Üzerine and tagged , , , .