Fotoğraf Hikayesi: Kınalı

2014 yılını sonlarına doğru, henüz İstiklal Caddesi yılbaşı süslerine bürünmeden bir İstanbul gezisi yapmıştım. Oldum olası İstiklal ’de yürümek bana çok iyi gelmiştir. Belki bir Pazar günü olduğundan, belki de hava hafif yağmurlu olduğundan o rahatsız edici kalabalık yoktu. Bir yandan yürüyor, bir yandan da fotoğraf çekiyordum. Birden karşımda gördüm Kınalı’yı.  Önce birlikte dolaştığı sahibini fark etmedim. Sonra birlikte dolaştıklarını anladım Kınalı ve sahibi Lokman Kürşat’ın. Fotoğraflarını çekmeye başladım. Tanışma ve sohbet etme imkânım olmadı hiç. Zaten bir süre sonra etraflarını ellerinde cep telefonu kayıt modunda olan bir kalabalık sarmıştı.

Kınalı benden ünlüydü açıkçası. Arama motorlarında aratınca, benden çok sonuç çıkıyordu. Zonguldak’a dönünce öğrendim ne kadar önemli bir koyun olduğunu. Koyunu adaklık olarak alan ve daha sonra kesmekten vazgeçen Lokman Kürşat adlı vatandaş, kınalı kuzusuyla Taksim’de dolaşmaya çıkmıştı. Fotoğrafı sosyal medyada paylaştığımda birçok yorum aldım. Hepsi de Kınalı hakkında bilgiler aktarıyordu. Ben de böylece an be an takip ediyordum hakkındaki haberleri. Hakkında çıkan son haber ise içimi burkmuştu. 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından başlayan Demokrasi Nöbetleri sırasında 22 Temmuz akşamı Taksim Meydanı’nda sahibi tarafından kesilerek son bulmuştu Kınalı’nın yaşamı.

Aslında kesilmesi haberi son haber olmadı. 5 yıllık sahibi tarafından kesilmesinin ardından Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi (HAKİM), Kınalı adlı koyun için harekete geçti. Sahibinin cezalandırılması için davalar açıldı, imza kampanyaları oluşturuldu. Kınalı hakkında haberler hâlâ devam ediyor. En son Amasya’nın Merzifon ilçesinde kuzusu Boncuk ile yaşayan bir adamın, “Kınalı’ya nasıl kıydılar, anlayamadım, Boncuk benim kızım, ben kıyamam” haberini okuyunca, bu hikâyenin uzun süre daha devam edeceğini anladım. Boşuna dememişler “fotoğraf anları ölümsüzleştirmektir” diye. İşte bu fotoğraflar Kınalı’yı ölümsüzleştirmiş oldu.

Share Button
This entry was posted in Belgesel Fotoğraf, Fotoğraf Hikayesi, Fotoğraf Üzerine, Fotoğraflar and tagged , , .