Cağ Kebap Tartışması

Geleneksel olarak Erzurum’un Oltu ilçesinde yapılan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ (veya bico) adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından bu adı almıştır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde anlamına bakınca, karşılığında Oltu kebabı yazmaktadır.

Cağ kelimesi başta Erzurum Ağzı olmak üzere, Kütahya, Sinop, Amasya, Tokat, Trabzon, Çorum, Samsun, Gümüşhane, Rize, Artvin, Kars, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Urfa, Maraş, Sivas, Kayseri ve Niğde gibi birçok yöremizde “çorap örmek için kıllanılan şiş” anlamında kullanılmaktadır.

Bu kebap yıllar önce Tortum, Oltu, Olur, Şenkaya ve Yusufeli gibi bölgelerde yapılırdı. Bu yerlerin bir kısmı Erzurum, bir kısmı da Artvin ili sınırlarında yer aldığı için, cağ kebabın paylaşılamama sorununu doğurdu. Erzurumlular “Erzurum Çağ Kebabı” diye diretirken, Artvinliler de “Artvin Çağ Kebabı” diye karşılarında direttiler. Tartışma bununla da sınırlı kalmayıp, ilçeler arasında da bir tartışma başlattı.

Oltu Ticaret ve Sanayi Odası 2007 yılında Patent Enstitüsü’ne coğrafi işaret belgesini almak için müracaat etti. Öte yandan, Tortum Belediyesi de Cağ Kebabının coğrafi işaret sayılması için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdu. Fakat elini çabuk tutan Oltulular oldu. Böylelikle Oltu Cağ Kebabı tescillenmiş oldu.

Share Button
This entry was posted in Belgesel Fotoğraf, Fotoğraf Hikayesi, Fotoğraflar, Gezi Yazılar and tagged , , , , , , , , , , .