Bizi Rahat Bırakın!

Zonguldak’ta, fotoğraf sanatçısı Niko Guido’nun “Bizi Rahat Bırakın” adlı sergisi açıldı. Sergi Atatürk Kültür Merkezi’nde salı gününe kadar gezilebilir.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg

Savaş karşıtı fotoğraf projesi “Bizi Rahat Bırakın/Leave US Alone”nin liderliğini yürüten fotoğraf sanatçısı Niko Guido, 2010-2011 yıllarında Ürdün’ün başkenti Amman’da bir hastanede, Irak Savaşı sırasında ya da sonrasında patlayan bombalardan yaralanıp plastik cerrahi ameliyatları geçirmiş Iraklıların portre fotoğraflarını çekti. Savaşın sivillerin hayatını nasıl etkilediğini göstererek, “Savaşa hayır, barışa evet” demeyi amaçlayan Guido, portre fotoğraflarını çektiği 24 kişiden, kendilerini anlattıkları 5 dakikalık ses kayıtları da aldı. Bombadan önceki ve bombadan sonraki hayatlarını, yaşamlarındaki değişimi anlatan her bir portre sahibinin sözleri, ülkemizde savaş karşıtı bir tiyatro sanatçısı tarafından seslendiriliyor. Fotoğrafların etkisini arttırmak, savaşın korkunçluğunu daha net göstermek ve fotoğraftaki kişinin hislerini en iyi şekilde aktarmak için ses kaydı ile fotoğraflar bir araya getirilerek, daha çok etki oluşturmak istendi. Birçok milletten yüzlerce gönüllünün çalışmalarıyla gerçekleştirilen dünyanın en büyük fotoğraf sergisi, Irak Savaşı’nın başlamasının 10. yılında, Türkiye’de ve dünyada aynı anda mümkün olduğunca çok kişiyle buluşmayı hedefliyor.

23 Mart Cumartesi günü; Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kırşehir, Kütahya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Zonguldak ile Londra, Bangalore, Lefkoşa ve Stockholm sergilerinde ise portreler, hikayeleri yanlarında yazılı olarak sergilendi.

Share Button
This entry was posted in Fotoğraf Üzerine.