Başarılı Gece Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

zonguldak_gece

Gece fotoğrafı çekmek, fotoğrafçılıkla amatör veya profesyonel olarak ilgilenenler için genellikle zor bir iş olarak kabul edilir. Ancak doğru teknik ayarlar, iyi bir zamanlama ve kompozisyon ile uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

1. Öncelikli şart, manuel kullanıma izin veren bir fotoğraf makinesine (dslr, slr veya dslr-benzeri fotoğraf makinesi) sahip olmaktır.

2. Tripod, iyi bir gece çekimi için olmazsa olmazdır. Çünkü pozlama süresinin uzunluğu makineyi sabitlemeyi gerektirecektir.

3. Gökyüzünde parlement mavisi rengini yakalamak, gece çekiminin başarısı arttıracaktır. Bu açıdan, gün batımı sonrası bir saatlik dilim ile gün doğumu öncesi bir saatlik dilim en doğru zamanlardır. Gecenin ilerleyen saatlerinde yapılan çekimlerde, gökyüzü siyaha bürüneceği için fotoğrafın görselliği azalacaktır. Diğer yandan şehir ışıklarından kaynaklanan beyaz patlamaları ve doku bozulmaları meydana gelecektir.

4. Fotoğraf makinesi Diyafram Moduna getirilmelidir.

5. Gece fotoğrafı çekimi için diyafram, (f değeri) f8 olarak seçilmelidir.

6. ISO değeri 100 olarak seçilmelidir çünkü yüksek iso değerleri fotoğrafta kumlanmaya yok açacaktır.

7.Diyafram değerini seçtikten sonra, ortalama bir yerinden ışık ölçümü alınarak artı ve eksi enstantane değerleriyle çekim yapılır.

8.Uzaktan kumanda yok ise zamanlayıcı kullanarak çekim yapılmalıdır. Aksi halde deklanşöre basma anındaki sarsıntı netliği olumsuz etkileyecektir.

8. Çekim için kullanılan lenste titreşim engelleme özelliği varsa kapatılmalıdır.

9. Polarize veya UV filtre kullanmadan çekim yapmak başarıyı arttıracaktır. Fakat farklı efektler elde etmek için filtre düşünülebilir.

10. Tüm bu çekim kurallarını uygulamadan önce mutlaka çekim yapılacak mekan, ışık koşulları, güneşin batış noktası önceden gözlemlenmeli ki, en doğru açıdan en güzel çekimi yapmak mümkün olsun.

İyi çekimler.

 

Share Button
This entry was posted in Fotoğraf Dersleri.