Hakkımda

BURSA’DA BİR SOKAK FOTOĞRAFÇISI

Çocukken aile bireylerini filmli makineyle fotoğraflarken, babama çaktırmadan teneke kutuları, yerdeki kurumuş yaprakları fotoğraflar, daha 10 – 11 yaşlarında filmleri yıkatıp bastırmak için gittiğim fotoğrafçıdan çıkınca eve gelmeden bu fotoğrafları saklar, diğerlerini gösterirdim. O zamandan beri hatıra fotoğrafı çekmeyi sevmiyordum. Hele kendi fotoğrafımı çektirmek, hele hele sonra bu fotoğraflara bakmak, tahammül edebildiğim bir şey değildi. Bu yüzden, aynı zamanda da siyah beyaz fotoğraflar çektiğim baba yadigarı Zenit marka fotoğraf makinem bozulduğu için uzunca bir süre uzak kaldım fotoğraftan.

Sonra tekrar aldım makinemi elime… Artık teknoloji de, ben de gelişmiştim. Zonguldak Fotoğraf Derneğinde aldığım temel eğitimi, ileri Sokak Fotoğrafçılığı eğitimi alarak sürdürdüm. Ankara, İstanbul, Zonguldak ve Yalova başta olmak üzere bir çok karma sergilere katıldım. Ama en güzeli Miami Street Phography Festival’de fotoğrafımın ana sergide sergilenmesi oldu.

The Miami Street Photography Festival 2012

The Miami Street Photography Festival 2012

Hızla fotoğraf yolculuğuma devam etmekteyim. Sokak benim için en iyi mekan. Sokakta fotoğraf çekmeyi ve sokak fotoğrafları çekmeyi seviyorum. Bu nedenle öncelikle 2012 yılında Engin Güneysu’nun Ankara’da Dijital Akademi’de yaptığı Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi’ne katıldım. 2013 yılında Özcan Yurdalan’ın Belgesel Fotoğraf Atölyesine katıldım. Son olarak 2014 yılında Londra’da In-public Street Photography Workshop’a katıldım ve Sokak Fotoğrafçılığı denince Dünyada ilk akla gelen isimlerden oluşan fotoğrafçılarla birlikte çalıştım. Matt Stuart, David Gibson, Nils Jorgensen ve David Solomons ile çalışma fırsatı buldum.

In-public Street Photography Workshop in London — Matt Stuart ile birlikte.

In-public Street Photography Workshop, 2014 — Matt Stuart

Bir yandan Zonguldak Fotoğraf Derneğinde (ZFD) aktif bir üye olarak çalışmalarımı sürdürürken, bir yandan da Sokak Fotoğrafçılığı alanında yolculuğuma devam ettim. 2015 yılında AFIAP unvanı aldım. Bu yarışmalarda aldığım ödül ve sergilemeleri Avards sayfasında bulabilirsiniz. 2018 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), 2019 yılında ise Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) üyesi oldum. Sosyal medyayı yoğun kullanan biriyim. Facebook, Tumblr, Twitter, Flickr ve Instagram hesaplarımı takip edebilirsiniz. 

profil-cekim

Fotoğraf çekimi, Körpeoğlu Köyü, Zonguldak, 2013

ÖZGEÇMİŞİM

1970 yılında Sakarya Karasu Kancalar Köyünde doğdum. 1978 yılında Bursa Orhangazi’ye taşındık. Kancalar Köyünde başladığım ilkokulu Orhangazi’de bitirdim. Yine Orhangazi’de bitirdiğim Ortaokul ve Lisenin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. 2016 yılında AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünden mezun oldum. AÖF Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Zonguldak’ta 19 yıl hekim olarak görev yaptıktan sonra 2019 yılında Bursa’ya tayin oldum. Evliyim ve bir kızım var. Şiire ve edebiyata ilgim ilkokul çağlarında başladı. 1990 yılında Eskişehir Sakarya Gazetesinin düzenlediği öykü yarışmasında birinci oldum. Daha sonra yine aynı gazetenin sanat sayfasında köşe yazıları yazmaya başladım. Bursa’da çıkan aylık bir dergide de bu yazılarıma devam ettim. Üniversite yıllarım tiyatro ve edebiyatla dolu geçti. Bu yıllarda çeşitli tiyatro ve şiir dergileri ve seçkilerinin hazırlanmasında görev aldım. Bu dönemde sanat tarihi üzerine çalışmalarım ve araştırmalarım oldu. 2012 yılında Zonguldak Fotoğraf Derneğinde aldığım Temel Fotoğrafçılık eğitimi ardından fotoğraf sanatıyla yoğun olarak ilgilenmeye başladım. Daha sonra ‘sokak fotoğrafçılığı’ ve ‘belgesel fotoğrafçılık’ eğitimleri aldım. 2015 yılında bir FIAP unvanı olan AFIAP unvanı aldım. Hayatımda fotoğraf ve edebiyat Ailehekimlerinet Dergisinde tekrar buluştu. Halen çeşitli dergilerde yazılar yazmaya devam etmekteyim. Fotoğraf serüvenimi, her zaman ilk günkü heyecan ile sürdürmeye çalışıyorum.


İLETİŞİM FORMU